strona domowa
strona domowa
,,Bezpieczny urlop” - podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą - poradnik opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
wtorek, 04 lipca 2023 17:13

 

W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest „plażowanie”. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Należy więc wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone.

Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od  zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki naszym dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie i zagubić w tłumie plażowiczów.

Aby kąpiel była bezpieczna należ stosować się do zasad:

 

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona –zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
  • nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

Wypoczynek nad wodą to również opalanie . Należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV.

Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę zakładając chustkę lub kapelusz. Nie warto nosić okularów bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem. Bardziej szkodzą naszym oczom niż pomagają.

Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może uratować życie.

Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.

Materiały: Poradnik ,,Bezpieczny urlop” opracowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

 

Do pobrania:

Poradnik "Bezpieczny urlop"

  Wejscia: 449