strona domowa
strona domowa
Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11.11.2022 r.
poniedziałek, 14 listopada 2022 09:01

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Dążenie do odzyskania niepodległości to jednak proces długofalowy, który wymagał ogromnej determinacji, odwagi i poświęcenia na rzecz ojczyzny. Kosztował również życie wielu Polaków, którzy nigdy nie przestali wierzyć w to, że Rzeczypospolita znów będzie niepodległa. Udało się to po 123 latach zaborów.

Dla upamiętnienia poległych w walkach o wolność i niepodległość oraz w celu okazania solidarności i przywiązania do ojczyzny w 104 rocznicę odzyskania niepodległości tj.  11.11.2022 r. na terenie Gminy Pruchnik tradycyjnie odbyły się Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się na Pruchnickim Rynku gdzie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, w tym Stanisław Kłopot – Starosta Jarosławski, Mariusz Trojak – Wicestarosta Jarosławski, Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika, Wiesław Jamrozik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku, Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik, Marian Romanik – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pruchniku, Zygmunt Jasiłek – Komendant Gminny ZOSP RP w Pruchniku, asp. szt. Wojciech Mikłasz – Komendant Komisariatu Policji w Pruchniku. Obecni byli również radni Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe i przedstawiciele Jednostek OSP z terenu gminy, poczty sztandarowe i delegacje szkół oraz mieszkańcy gminy.

Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości druha Zbigniewa Nowaka burmistrzowi Pruchnika, uformowana została kolumna marszowa, prowadzona przez Strażacką Orkiestrę Dętą z Pruchnika, która przeszła do kościoła parafialnego. Tam odbyła się Msza Św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. dziekana Piotra Kandefera – proboszcza parafii w Pruchniku, który wyraźnie podkreślił znaczenie wychowania i szacunku dla podstawowych wartości w życiu człowieka i zagrożeń jakie płyną z ich zatracania.

W dalszej części korowód z uczestnikami przeszedł przed Pomnik Grunwald, gdzie złożone zostały wiązanki i znicze, oddając hołd wszystkim poległym w walkach o wolność i niepodległość.

Okolicznościowe wystąpienia w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, część artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pruchniku oraz podsumowanie Pruchnickich Szranek Ortograficznych zakończyły część i oficjalne.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło także kilka dodatkowych wydarzeń, które odbyły się w duchu patriotyzmu i niepodległości. Były to m.in. wieczornica patriotyczna w dniu 10.11, Gra Miejska zakończona wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego na pruchnickim Rynku w ramach akcji Niepodległa do Hymnu, czy Pruchnicki Rajd Niepodległości z Rynku w Pruchniku do wieży widokowej.

Więcej informacji o tych wydarzeniach na stronie CKSiT w Pruchniku - www.ckpruchnik.pl oraz na profilu na Facebooku.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział w obchodach gminnych, za wywieszenie biało-czerwonych flag oraz wspólne zamanifestowanie przywiązania do ojczyzny, co w dzisiejszej rzeczywistości nabiera szczególnego znaczenia.

 

Relacja wideo

 

Foto relacja

 

  Wejscia: 884