strona domowa
strona domowa
11 listopada - Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruchniku
wtorek, 12 listopada 2019 10:30

Kultywując przywiązanie do tradycji i wartości narodowych Gmina Pruchnik włączyła się w obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę organizując lokalne uroczystości.

Główne obchody zostały poprzedzone Grą Miejską „Stulecie+ w dniu 9 listopada, zorganizowaną przez CKSiT w Pruchniku. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję przybliżyć  czy poznać sylwetki znanych postaci oraz miejsc najbardziej charakterystycznych i ważnych dla Pruchnika jak też zainspirować dzieci i rodziców do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Uroczystości 11 listopadowe rozpoczęła Msza Św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Pruchniku pod przewodnictwem Ks. Dziekana Piotra Kandefera. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych zarówno powiatowych – Stanisław Kłopot - Starosta Jarosławski, Mariusz Trojak – Wicestarosta Jarosławski, jak i gminnych – Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika, Wiesław Jamrozik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku, Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele służb - bryg. Zygmunt Jasiłek - Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu, asp. szt. Wojciech Mikłasz – Komendant Komisariatu Policji w Pruchniku, Marian Romanik - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku, poczty sztandarowe i delegacje Jednostek OSP z terenu gminy, jak i delegacje z pocztami sztandarowymi ze szkół.

Uroczystość składała się w kilku ważnych elementów - odbył się uroczysty przemarsz ulicami Pruchnika, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Grunwald, wspólnie odśpiewano hymn państwowy, wciągnięto flagę państwową na maszt. W trakcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych uderzali w Dzwon Wolności, upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się koncert Strażackiej Orkiestry Dętej z Pruchnika oraz podsumowanie konkursu „Szranki Ortograficzne”.

Zwieńczeniem uroczystości był Bieg Niepodległości ulicami Pruchnika, w którym uczestnicy z biało-czerwonymi flagami wspólnie pokonali symboliczny dystans 1918 metrów. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal, a na wszystkich czekała wojskowa grochówka z kotła.

Zachęcamy, aby w tego rodzaju patriotyczne wydarzenia na terenie gminy włączało się coraz więcej mieszkańców, tak aby wspólnie manifestować i kultywować symbole narodowe jak i przywiązanie do ojczyzny.

 

Wideo relacja:

GRA MIEJSKA:

 

 

11 LISTOPADA:

 

 

Zdjęcia: Anna Kiwacka i Tadeusz Czaczkowski

 


  Wejscia: 1894