strona domowa
strona domowa
Gminne Obchody Dnia Strażaka – poświęcenie samochodu pożarniczego w Kramarzówce
poniedziałek, 06 maja 2019 08:57

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Gminie Pruchnik, tradycyjnie zorganizowano w dniu Święta Narodowego 3 Maja (3.05.2019 r.). Odbyły się w Kramarzówce i były połączone z poświęceniem nowego samochodu pożarniczego OSP w Kramarzówce.

Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikiem Grunwald w Pruchniku. Następnie o godz. 14:00 odbyła się  Msza Św. w intencji strażaków z terenu Gminy Pruchnik i ich rodzin w kościele parafialnym w Kramarzówce, której przewodniczył ks. proboszcz Zbigniew Szostecki. Dalsza część uroczystości, ze względu na opady deszczu, przebiegała w nowo wybudowanej sali gimnastycznej.

W uroczystości wzięli udział licznie przybyli goście – m.in. Marcin Warchoł - Wiceminister Sprawiedliwości, Anna Szmidt – Rodziewicz – Poseł na Sejm RP, Mieczysław Golba – Senator RP, bryg. Daniel Dryniak – Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Mariusz Trojak – Wicestarosta Jarosławski – ojciec chrzestny samochodu, mł. bryg. Krzysztof Kowal - Komendant Powiatowy PSP w Jarosławiu wraz z Zastępcą – bryg. Zygmuntem Jasiłkiem, Stanisław Górski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Jarosławiu. Przedstawiciele samorządu Gminy Pruchnik – zarówno Urzędu Miejskiego jak i Rady Miejskiej, przedstawiciele Policji, członkowie Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku, delegacje Jednostek OSP z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi, Strażacka Orkiestra Dęta z Pruchnika oraz mieszkańcy Kramarzówki.

Gospodarz Gminy Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika powitał wszystkich zgromadzonych, dziękując za przybycie. W swoim wystąpieniu Pan Burmistrz nawiązał zarówno do obchodów Święta Narodowego 3 Maja, święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jak i gminnych obchodów Dnia Strażaka oraz pozyskania samochodu pożarniczego, dziękując wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Gminne obchody Dnia Strażaka to także okazja do wręczenia medali i odznaczeń dla zasłużonych druhów. W tym roku wyróżnienie zostali:
Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa druh Marian Kielar, druh Zbigniew Mazur i druh Franciszek Sieńko. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa druh Adam Rabczak i druh Grzegorz Kielar. Odznaką Strażak Wzorowy druh Dawid Składan oraz odznaką „Za wysługę Lat 45” druh Stanisław Szpak.

Po akcie wręczenia odznaczeń i wyróżnień, Prezes Jednostki OSP Kramarzówka przedstawił historię jednostki oraz podziękował za pomoc w pozyskaniu środków na zakup nowego samochodu.
Łączna wartość zakupionego fabrycznie nowego samochodu marki Volvo, wyprodukowanego przez firmę Bocar, łącznie z wyposażeniem to kwota 848 946,00 zł, na co złożyło się dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości w kwocie 700 000,00 zł oraz środki Gminy Pruchnik 148 946,00 zł.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, a po wystąpieniach odbył się akt poświęcenia i oddania do użytkowania samochodu. Ks. Zbigniew Szostecki dokonał poświęcenia samochodu, a następnie delegacja gości zaproszonych dokonała przecięcia wstęgi, które zakończył Prezes Jednostki Stanisław Pszonak. Po przekazaniu dowodu rejestracyjnego oraz kluczyków "ojciec chrzestny" Mariusz Trojak oraz "matka chrzestna" Agnieszka Wojdyła skropili samochód szampanem.

Kpt. Paweł Szkoła – dowódca uroczystości składając meldunek bryg. Danielowi Dryniakowi zakończył uroczysty apel. Na zakończenie 3 majowych uroczystości odbył się jeszcze taniec flag przygotowany przez Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz wspólne spotkanie w Remizie OSP w Kramarzówce.

 

 

  Wejscia: 2214